Møder og konferencer på Ærø
Møder og konferencer på Ærø

Hold jeres næste møde på Ærø

Foto:Freja Kock Christlieb&Maria Fynsk Norup

Alt er vand ved siden af Ærø

Ærø er en følelse.

Når du forlader færgen, sætter du fod i en anden verden. Lad skuldrene sænke sig og tag skiftet ind, mærk tiden, som der på magisk vis pludselig er nok af. Løfter du blikket, vil du opleve, at du er landet på en ø, der sjovt nok føles både stor og lille.

Stor nok til, at du kan bruge et liv på at udforske vejenes sving, landsbyerne, strandene, havet, stierne, klinterne, badebroerne og Ærøskøbings brostensbelagte gader med de yndige, velbevarede 1700-talshuse.

Lille nok til, at du kan stå en sommerdag på øens højderyg badet i sol og vind og få det spektakulære syn af hav på begge sider.

Det er fantastisk at holde møder på Ærø. Vi har aldrig oplevet noget lignende, og vi kommer helt sikkert igen en anden gang.

Birgitte Birgittesen, CEO hos Virksomhed #1

Kunst og kunsthåndværk på Ærø
Foto: Marcel Lesch
Aggershøj Pensionat i Marstal på Ærø
Foto: Gustav Thuesen

Brug kulturen og vidderne som inspirationskilde

Når I alligevel er på Ærø, har I en unik mulighed for at lade jer forføre af de uendelige vidder samt blive klogere på øens historie. Tag fx på guidet tur i et naturområde eller besøg et af øens museer.

Få hjælp til at booke møder og konferencer på Ærø

Medarbejdere hos Ærø Turist & Erhverv
Mødekoordinator hos Ærø Turist & Erhverv

Bureaukoordinator

lone@arre.dk

allan harsbo
Mødekoordinator hos Ærø Tours

Ærø Tours

info@aeroetours.dk

Støttet af

Arbejdet med møde- og erhvervsturisme på Ærø er støttet af LAG, Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse, Ærø Kommune og Ærø Turist & Erhverv. Læs mere om projektet.